Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel v roce 2024

15.01.2024

Vyplatí se tepelné čerpadlo i po zdražení poplatků za elektřinu od ledna 2024? Jaká bude letos spotřeba tepelka a plynového kotle? Můžeme s tím něco udělat? Pro odpovědi a možnosti řešení se podívejte na video a také na informace v článku. 

Mnozí z nás (včetně mne) vyměnili plynový kotel za tepelko v dobré víře, že ušetří za vytápění a také přispějí v boji proti klimatické změně. Skokové zdražení poplatků však majitelům tepelných čerpadel přináší rozčarování. Jaká jsou řešení? 

Ti, kdo mají pevné nervy, se mohou pustit do vyjednávání se svým dodavatelem elektřiny a pokusit se snížit základní cenu. Je to však běh na dlouhou trať (sám jsem absolvoval - ČEZ).

Ti, kdo ještě neodřízli plynový kotel, mají možnost tepelko vypnout a na zimu nahodit starý kotel. Je to sice krok zpět, ale za to rychlé řešení, alespoň do doby, než si vyjednají lepší sazby nebo než se venku oteplí. Jen ta platba za jistič...

Ti ostatní se mohou vrátit do doby energetické krize a přiškrtit kohoutky (= snižovat teplotu v domě). To ale není dlouhodobé řešení, protože zvýšení poplatků je trvalé a základní ceny média již nebudou klesat tak rychle. A komu by se chtělo doma mrznout, že?  Existuje ještě další možnost?

Obsah článku :

  • O kolik se poplatky zvýšily?
  • Porovnání nákladů na vytápění plynem a tepelným čerpadlem
  • Jak z toho ven?
  • Snížení spotřeby pomocí Smart Systému
  • Jak postupovat?
  • Kontakt

O kolik se poplatky zvýšily? 

Od 1.1.2024 došlo k citelnému zvýšení poplatků za distribuci plynu i elektřiny a také návrat poplatek POZE za obnovitelné zdroje u elektřiny.

Uvedené hodnoty u elektřiny se týkají distribuční sazby D57 pro tepelná čerpadla a jističe 32A:

K největšímu nárůstu došlo u poplatku za distribuci v nízkém tarifu, a to 145%. Velký podíl na zdražení elektřiny má také navrácení poplatku za obnovitelné zdroje POZE do ceníků operátorů. Všimněte si, že u elektřiny došlo k důslednému nárůstu všech typů poplatků, tzn. jak závislých na množství, tak i stálých plateb a to vč. stálého mikro-poplatku činnost OTE.

Porovnání nákladů na vytápění plynem a tepelným čerpadlem 

Zajímalo mne, jak se zdražení poplatků projevilo a jaké budou náklady na vytápění tepelným čerpadlem a plynem v porovnání s loňským rokem. 

Uvedený příklad je pro tento konkrétní bytový dům, kde došlo před začátkem topné sezóny k náhradě plynového kotle tepleným čerpadlem. Rekonstruovaný bytový dům z roku 1928 má tyto parametry:

  • 4 nadzemní podlaží 
  • 400m2+ vytápěné plochy
  • dům je zateplený
  • topení radiátory
  • 400l  bojler teplé vody vytápěný kotlem/TČ kombinovaný se solárními panely
  • plynový kotel 42kW
  • tepelné čerpadlo vzduch-voda 16kW (od září 2023)

Následující tabulka tedy porovnává vliv zvýšení poplatků na celkové náklady na vytápění plynem a tepelným čerpadlem před (2023) a po zdražení poplatků (2024):

(Podotýkám, že pro zjednodušení nepracuji s účinností plynového kotle, meziroční změnou průměrné venkovní teploty, pořizovacími a servisními náklady.)   

Zvýšení poplatků se tedy nejvíce projevilo u elektřiny, kde došlo k citelnému nárůstu o 24%. V případě plynu to je 6%.  

Kdyby nedošlo ke zdražení, tepelné čerpadlo by mělo o 14% nižší náklady na vytápění než plynový kotel a já bych byl spokojený.  

Ale:

Lednové zdražení bohužel zcela vymazalo výhodu tepelného čerpadla. Platba za elektřinu bude letos v tomto domě stejná jako by byla platba za plyn.

Jak z toho ven?

Nejprve se s vámi podělím o jeden příběh. 

V době začátku energetické krize na podzim 2021, když se ve zmíněném bytovém domě topilo ještě plynem, vyskočila cena plynu na čtyřnásobek. První reakcí bylo omezit spotřebu. Aby to mělo nějaký význam, muselo by to být za cenu výrazného snížení průměrné teploty v domě, což bylo a provozních důvodů nepřijatelné.  Hledali jsme tedy rychlé řešení, jak snížit spotřebu, ale přitom zachovat tepelný komfort.  

V domě již byl nainstalovaný drátový systém zónové regulace. Jednoduchá řídící jednotka ovládala upravené termostatické hlavice stylem on-off. Měření teploty v místnostech probíhalo drátovými prostorovými termostaty. Rozhodli jsme se systém nahradit smart systémem a vyměnit původní hlavice za bezdrátové s plynulou regulací. Měření teploty buď přímo na hlavici a nebo prostorovým teplotním senzorem v místnosti bezdrátově propojeným s hlavicemi v místnosti. Zároveň jsme doplnili měření do kotelny a také ovládání čerpadel a hořáku kotle. Od prvotního rozhodnutí až po realizaci to celé trvalo jeden měsíc.

Otevřela se nám nová cesta. Smart Systém nám umožnil kompletně řídit teplotu ve všech místnostech i obchodu podle provozu domu mnohem flexibilněji, než předchozí systém. Umožnil také kompletně ovládat kotel, čerpadla a ohřev teplé vody, který obvykle tvoří 30% spotřeby. 

Díky Smart Systému jsme měli možnost naprogramovat nové funkce, jako například ekvitermní regulaci, která v plynovém kotli chyběla nebo chytré ovládání cirkulace teplé vody. Cirkulační potrubí je díky několika rekonstrukcím a přestavbám tvořeno složitým a dlouhým okruhem přes 4 podlaží a napříč celým domem. Tepelné ztráty díky neustálé cirkulaci byly enormní.

Nasazení systému umožnilo on-line měření teplot z topných okruhů, kotle a bojleru, které dokonce odhalilo letité chyby v otopné soustavě, které měly významný vliv na spotřebu plynu. Ani nechci domyslet, kolik se za ty roky zbytečně protopilo. 

Díky tomu všemu se povedlo v snížit spotřebu o 32% a kompenzovat tak skokový nárůst ceny plynu. 

Snížení spotřeby pomocí Smart Systému

Pokud máte větší dům, hotel, penzion nebo dům pro seniory nebo zkrátka jakoukoli větší nemovitost, Smart Systém a chytrá regulace vytápění je zajímavá alternativa jak optimalizovat spotřebu tepla v závislosti na provozu v budově a to bez ohledu na to čím topíte. V případě tepelka vzduch-voda je tak možné příznivě ovlivnit COP koeficient, což je obzvláště přínosné při teplotách pod bodem mrazu, kde každý stupeň snížení teploty otopné vody přináší významné úspory na spotřebě elektřiny. 

Jak postupovat?

Máte-li o Smart Systém zájem, zavolejte mi nebo mi napište (kontakt níže). Popíšete mi vaši budovu, stávající způsob vytápění a vaše požadavky. 

My uděláme obratem hrubý odhad ceny systému a jeho instalace.  

Následně se domluvíme na prohlídce domu, kde provedeme proměření prostupnosti signálu a společně upřesníme zadání. Celé to obvykle trvá 1-3 hodiny podle velikosti budovy.

Vše pak zpracujeme do projektu (k tomu od vás budeme potřebovat půdorysy budovy) a upřesníme cenu.

Následně se domluvíme na termínu realizace, který obvykle probíhá za provozu. Doba instalace je řádově 1-5 dnů podle rozsahu.

Celý systém nastavíme a případně naprogramujeme nové funkce, pokud to bude nutné.

Zaškolíme obsluhu a předáme systém do užívání.

Budete-li chtít, zajistíme on-line dohled a vzdálenou správu systému. Tím budete mít 100% jistotu, že vše běží jak má. Tato služba zároveň prodlužuje záruku

Kontakt

Petr Hulmák
tel. +420 777 773 377
email: [email protected]